Od kółeczka do literki

Ćwiczenia grafomotoryczne, rozwijanie koordynacji wzorkowo- ruchowej, kaligrafia, prace plastyczne kształtujące sprawność manualną. Dla maluchów, przedszkolaków oraz młodszych uczniów szkoły podstawowej.

wtorek, 21 października 2014

Rozwój manualny dziecka w 5-6 roku życia

Sprawność manualna czyli sprawność rąk pozwala na wykonywanie wielu czynności związanych z samoobsługą, zabawą, działalnością artystyczną czy pisaniem. Aby rozwój dziecka w tej sferze przebiegał prawidłowo powinno ono mieć możliwość wykonywania wielu różnorodnych czynności takich jak: rysowanie, malowanie, lepienie, wycinanie, zabawy paluszkowe.
Zachęcam do zapoznania się z etapami rozwoju dziecka w sferze małej motoryki. Pamiętajmy jednak, że rozwój dziecka może przebiegać różnie. Każde dziecko jest inne i każde rozwija się w swoim własnym tempie.

Rozwój manualny dziecka w 5-6 roku życia

W zakresie umiejętności trzymania narzędzi pisarskich- właściwy chwyt staje się nawykiem.

W sferze umiejętności rysowania- umiejętność rysowania doskonali się coraz bardziej. Na pracach widać coraz więcej detali. Mogą pojawiać się całe sceny, niektóre dzieci mogą zacząć rysować elementy przestrzennie czy nawet w perspektywie. Na tym etapie widać wyraźnie, które dzieci radzą sobie z rysowaniem lepiej, a które gorzej.

W zakresie umiejętności lepienia- lubi bawić się plasteliną często używając do tego narzędzi, takich jak foremki do wykrawania kształtów, plastikowego nożyka czy patyczka.

W zakresie umiejętności wycinania: wycina proste kształty i figury. Potrafi wyciąć koło. Niektóre dzieci wycinają bardziej skomplikowane kształty. Potrafi ciąć inne materiały niż papier.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz